بلاکچین چیست؟
15 شهریور, 1398 0

بلاکچین یک نوع ساختار داده است که اطلاعات را در قالب بلوک‌هایی از داده گرد هم می‌آورد. این بلوک‌ها با استفاده از عملیات ریاضی به یکدیگر متصل شده و زنجیره‌ی از بلوک‌ها را شکل می‌دهند. هر بلوک که می‌خواهد به بلاکچین اضافه شود، می‌بایست به انتهای زنجیره‌ی فعلی اضافه ‌شود. به فرایند اضافه شدن بلوکی جدید به بلاکچین، ماینینگ می‌گویند. بلوک ها در بلاکچین دارای توالی زمانی هستند.

 

تاریخچه‌ی بلاکچین به چه زمانی باز می‌گردد؟ برای اولین بار ساتوشی ناکاماتو در مقاله‌ی بیت کوین به معرفی بلاکچین پرداخت. به همین دلیل عده‌ای برای معرفی بلاکچین آن را تکنولوژی موجود در پس بیت کوین معرفی می‌کنند. ساتوشی با استفاده از بلاکچین توانست نیاز اعتماد به نهادی مرکزی برای ثبت و نگهداری اطلاعات را از بین ببرد. هر فرد در شبکه این توانایی را دارد که بلوکی جدید به بلاکچین اضافه کند، اما این بلوک جدید می‌بایست ویژگی‌هایی داشته باشد تا مورد پذیرش دیگران قرار گیرد. با استفاده از بلاکچین، دفتر کل توزیع شده‌ای داریم که افراد مختلف در ثبت و نگهداری اطلاعات آن سهیم هستند.

 

بلاکچین دارای ویژگی‌ تغییر ناپذیری (immutability) است. منظور از تغییر ناپذیری این است که اگر فردی بخواهد اطلاعات موجود در یک بلوک را عوض کند، تمام بلوک‌های بعد از آن بلوک باطل شده و این ناسازگاری در بلاکچین مشخص می‌شود. هرچه یک بلوک در بلاکچین بیشتر دفع شود، ینی تعداد بلوک‌های بیشتری بعد از آن قرار گیرد، امکان تغییر اطلاعات آن بلوک کمتر می‌شود.
بلاکچین‌ها به دو نوع عمومی و خصوصی تقسیم بندی ‌می‌شوند. در بلاکچین‌های عمومی هرکس این امکان را دارد که به شبکه اضافه شده و در فرایند ماینینگ مشارکت کند. اما در بلاکچین‌های خصوصی فقط افراد دارای اجازه امکان مشارکت در فرایند ماینینگ را دارا هستند. بلاکچین بیت کوین و دش از نوع عمومی است.

 

برای اضافه کردن یک بلوک به بلاکچین می‌بایست اجماع صورت گیرد، ینی افراد حاضر در شبکه بر سر اینکه چه بلوکی باید به بلاکچین اضافه شود توافق کنند. الگوریتم‌های اجماع مختلفی از جمله proof of work، proof of stake و … به وجود آمده‌اند که هرکدام از این الگوریتم‌ها مزایا و معایب خود را دارند. در بیت کوین و همچنین دش از الگوریتم proof of work استفاده شده است.

نظر بدهید