حریم شخصی در بلاکچین
16 شهریور, 1398 0

 

در بلاک­چین به عنوان پایگاه داده­ای توزیع شده و عمومی اطلاعات به صورت شفاف در دسترس همگان وجود دارد، این موضوع سبب اعتماد افراد مختلف به شبکه می­گردد، چراکه صحت اطلاعات بر بستر بلاک­چین برای هر کس قابل صحت­‌سنجی می­باشد.

در شبکه‌­ی بیت­کوین هر شخص با آدرسی که دارد، و کلید عمومی آن را در اختیار دارد، شناخته می­شود. این آدرس و کلید خصوصی در یک فرآیند تصادفی (random) ساخته می­شود و امکان ارتباط‌ ­یابی بین هویت شخص و آدرس تولید شده وجود ندارد.

پس در شبکه از دید ناظر تعدادی آدرس به یکدیگر پول ارسال می­کنند و هویت مرتبط با این آدرس­ها مشخص نمی­باشد. اما در نقاطی که افراد برای خرید کالا یا خدمت از بیت­کوین استفاده می­کنند، به فروشنده‌­ی آن کالا یا خدمت این امکان را می­دهند که از آدرس آنها در شبکه مطلع شود و بتواند تمامی تراکنش­‌های مالی آن آدرس را رصد کند. در این صورت عملا حریم شخصی و محرمانگی معنایی نخواهد داشت.

به منظور حل این مشکل کیف پول­‌های بیت­کوین تعداد زیادی آدرس و کلید خصوصی تولید می­کنند و برای تراکنش­های متفاوت از آدرس­های متفاوت استفاده می­کنند، با اینکار چنانچه یکی از آدرس­‌ها نیز لو برود، تاریخچه­‌ی تراکنش­‌های قبلی شخص که با آدرس‌­های متفاوت بوده به راحتی قابل ره­گیری نمی‌­باشد. البته حملاتی مانند Dusting Attack وجود دارد که هدف آن یافتن تمامی آدرس­های تحت کنترل یک کیف پول می‌­باشد و در یک فرآیند تدریجی به هدف خود که یافتن هویت صاحب آن آدرس­‌های بیت­کوین است، دست می­یابند.

با توجه به مطالب فوق در می­یابیم که در شبکه‌­ی بیت­کوین محرمانگی به صورت کامل وجود ندارد و شبکه نیمه محرمانه است و احتمال لو رفتن هویت صاحب حساب و نیز مبلغ منتقل شده وجود دارد.

چنانچه تعریفمان از محرمانگی در بلاک­چین مشخص نبودن آدرس ارسال‌­کننده و دریافت‌­کننده‌­ی یک وجه باشد، روش‌­های متفاوتی برای دستیابی به این مهم ایجاد شده است. از جمله‌­ی این روش‌­ها می­توان به Mixing ، Coin Join و Coin Shuffle در بیت­کوین اشاره نمود. سایر رمزارزها نیز روش‌­های متفاوتی بدین منظور به کار گرفته‌­اند، از جمله Ring Signatur در Monero ، Coin Join  در Dash و zkSNARK در رمزارز Zcash .

در پست­ بعدی به تفضیل در رابطه با روش‌­های حفظ محرمانگی در بیت­کوین توضیح خواهیم داد.

نظر بدهید