حریم شخصی بلاکچین – 2
23 شهریور, 1398 1

همانطور که در پست گذشته متوجه شدیم، چنانچه شخصی آدرس شخص دیگری را در شبکه‌­ی بیت­‌کوین داشته باشد، توانایی رصد کردن تعاملات مالی او را خواهد داشت.

برای حل این مسئله روش‌­هایی وجود دارد که از معروف­ترین آن­ها می­توان به Mixing، CoinJoin و CoinShuffle اشاره کرد.

فرض کنید که چند نفر هر کدام یک تراکنش با یک میزان استاندارد بیت­‌کوین، مثلا 1 بیت­‌کوین، را دارا هستند و می­خواهند به نحوی این بیت­‌کوین ­ها را مخلوط کنند و به خودشان بازگردانند که از دید دیگران مشخص نباشد کدام تراکنش جدید با آدرس جدید متعلق به چه کسی است.

Mixing : در این روش دو نوع کاربر وجود دارند، کاربر عادی که می­‌خواهد بیت­‌کوین خود را مخلوط و مخفی کند و از این پس کاربر نامیده می­شود، و کاربر سرور که این کار را انجام می­دهد و از این پس سرور نامیده می­شود.

در ابتدا هر کاربر آدرس سرور را گرفته و میزان استاندارد بیت­‌کوین، مثلا 1 بیت­‌کوین، را به سرور ارسال می­کند، پس از آن هر کاربر یک آدرس جدید برای خود ایجاد کرده و آن را نیز به سرور می­فرستد. پس از اینکه تمام افراد میزان استاندارد بیت­‌کوین و آدرس جدید خود را به سرور دادند. سرور میزانی کارمزد برای خود برمی­دارد و به هر آدرس جدید میزانی بیت­‌کوین ارسال می­کند، برای مثال 0.99 بیت‌­کوین.

در این روش مبدا تراکنش­ها گم می­شود، چراکه چند تراکنش با مبداهای متفاوت در یک آدرس جمع می­شوند و پس از تجمیع و یکی شدن به مقصدهای متفاوت می­روند.

از مزایای این روش می­توان به سادگی و تطبیق ­پذیری با شبکه­‌ی بیت­‌کوین اشاره کرد.

معایب این روش شامل مشخص ماندن هویت افراد نزد سرور و امکان ره­گیری تراکنش­‌ها توسط سرور و همچنین ریسک دزدیدن پول توسط سرور می­باشد.

از آنجایی که ریسک دزدیده شدن پول توسط سرور بسیار بالاست، روش CoinJoin برای حل این مشکل به وجود آمده است.

CoinJoin : در این روش نیز فرض بر این است که هر شخص یک تراکنش با یک میزان استاندارد بیت‌­کوین، مثلا 1 بیت­‌کوین، را داراست و این افراد می­خواهند تراکنش خود را مخلوط و مخفی کنند.

در این روش نیز دو نوع کاربر عادی و سرور، مانند روش قبل، وجود دارد.

ابتدا هر کاربر یک آدرس جدید برای خود ایجاد می­کند، تا بیت‌­کوین­‌ها پس از مخلوط شدن به آن آدرس انتقال یابند.

سپس هر کاربر آدرس قبلی خود شامل میزان استاندارد بیت­‌کوین و آدرس جدید خود را به سرور ارسال می­کند. پس از اینکه همه‌­ی افراد هر دو آدرس قدیمی و جدید خود را به سرور فرستادند، سرور یک تراکنش چند امضایی ایجاد می­کند و از آدرس­‌های قدیمی افراد میزان استاندارد بیت­‌کوین را به آدرس­‌های جدید آن­ها ارسال می­کند و کارمزد خود را نیز برمی­دارد.

پس از ساخت این تراکنش باید تمامی افرادی که بیت­‌کوین از آدرس­های آن­ها به آدرس­های جدید منتقل شده است، تراکنش را امضا کنند، تا تراکنش صحیح باشد و در شبکه پذیرفته شود.

لذا سرور تراکنش را به تک‌­تک افراد فرستاده و امضای همه را جمع‌­آوری می­کند.

پس از اینکه همه تراکنش را امضا کردند، تراکنش در شبکه منتشر و در بلاک­چین ثبت می­شود.

مزیت این روش، عدم امکان دزدیده شدن پول توسط سرور می­باشد.

معایب این روش سختی و تعاملات زیاد سرور با کاربران و همچنین معلوم ماندن هویت افراد نزد سرور است.

نویسنده : مهدی دارابی

نظر بدهید

نظرات

  1. In coinJoin process you can use some wallet like samurai wallet and i think your risk it will be minimum.the connection is by default via vpn.you don’t need to pay high transfer fee.