مزیت دش نسبت به بیت‌کوین
23 شهریور, 1398 1

در این پست قصد داریم که کوین های دش و بیت‌کوین را با هم مقایسه کنیم و به بیان مزیت های دش نسبت به بیت‌کوین بپردازیم. بلاکچین دش در واقع فورکی از بلاکچین بیت کوین بوده و تفاوت هایی در بلاکچین آن ایجاد شده که دش را نسبت به بیت کوین دارای مزایایی کرده است.

 

هر دو کوین دش و بیت کوین برای اجماع خود از الگوریتم proof of work استفاده می‌کنند، با این تفاوت که الگوریتم هش گیری دش با بیت کوین متفاوت است. دش از الگوریتم x11 استفاده می‌کند. این الگوریتم سبب شده تا دش کوینی ASIC resistance شود، ینی نتوان cpu هایی مخصوص طراحی کرد و با آن به ماین کردن دش پرداخت. در حالی که برای بیت کوین ASIC هایی طراحی شده که با سرعت بالاتری نسبت به cpu های معمولی به ماین کردن بیت کوین می‌پردازند. وجود چنین cpu های مخصوصی سبب شده که این کوین متمرکز تر شود و افراد صاحب کامیپوتر و دستگاه‌های معمولی نتوانند در فرایند ماینینگ بیت کوین مشارکت کرده و شانسی برای ماین کردن داشته باشند. الگوریتم x11 به این صورت است که از 11 الگوریتم هش گیری مختلف برای محاسبه‌ی هش استفاده می‌کند که این موضوع آن را در برابر ASIC ها مقاوم ‌می‌کند.

 

در دش سایز بلوک‌ها بیش از سایز بلوک‌های بیت کوین است و همچنین زمان متوسط بین دو بلوک متوالی که در بیت کوین حدود 10 دقیقه است، در دش حدود 2.5 دقیقه می‌باشد. پس دش نسبت به بیت کوین دارای نرخ تراکنش بر ثانیه‌ی بالاتری است، زیرا بلوک ها سریع تر تولید شده و در هر بلوک تعداد بیشتری تراکنش قرار می‌گیرد.

 

در دش نقشی به نام مستر نود وجود دارد که همانند فول نودهای بیت کوین هستند، با این تفاوت که اولا در ازای خدماتی که به شبکه می‌دهند دش به دست می‌آورند، ثانیا وظایف آنها فراتر از فول نودها می‌باشد. فول نودها در بیت کوین 3 وظیفه‌ی چک کردن تراکنش‌های دریافتی، پخش کردن تراکنش ها و بلوک ها در شبکه و همچنین ذخیره‌ی بلاکچین را بر عهده دارند. در حالی که آنها به ازای خدماتی که به شبکه ارائه می‌دهند، بیت کوینی به دست نمی‌آورند. همین موضوع سبب کاهش انگیزه‌ی فول نودها میشود، به علاوه که با گسترش استفاده از بیت کوین بار روی فول نودها افزایش یافته و هزینه‌ی فول نود بودن بسیار بالا می‌رود. در دش مستر نودها علاوه بر اجرای وظایف فول نودها می‌بایست خدمات ویژه‌ای به شبکه ارائه دهند. این خدمات عبارتند از پرداخت فوری و پرداخت محرمانه. آنها در ازای خدماتی که به شبکه ارائه می‌دهند بخشی از جایزه‌ی بلوک‌های ماین شده را بدست می‌آورند، در حالی که در بیت کوین تمام جایزه‌ی بلوک به ماینر آن بلوک می‌رسید. نودها برای تبدیل شدن به مستر نود می‌بایست 1000 دش را در اکانتی قفل کرده و تا زمانی که مستر نود هستند نمی‌توانند به این 1000 دش دست بزنند. هر وقت نیز که بخواهند می‌توانند 1000 دش خود را پس گرفته و از شبکه‌ی مسترنودها خارج شوند. مکانیزمی نیز در دش در نظر گرفته شده که فعال بودن یا نبودن مستر نودها توسط دیگر مستر نودها بررسی شده و در صورتی که مستر نودی فعال نباشد، از لیست مستر نودها خارج می‌شود.

 

در دش برای توسعه‌ی آتی پلتفرم بخشی از جایزه‌ی هر بلوک در اکانت مخصوصی ذخیره می‌شود. افراد مختلف می‌توانند ایده‌ها و پروپزال‌های خود را ارائه داده و مستر نودها بر روی تخصیص یافتن و یا نیافتن بودجه درخواستی آنها تصمیم گیری کنند. به این صورت توسعه‌ی پایدار دش در طول زمان تضمین می‌شود.
نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد بخشی از مهم ترین تفاوت های دش و بیت کوین است.

نظر بدهید

نظرات

  1. Please write more about private send and how you can buy and sell Dash with Fiat currency in Iran or Europa.