پرداخت آنی در دش
20 مهر, 1398 0

همان طور که احتمالا می دانید، در اکثر شبکه های ارزهای دیجیتال، برای مدت زمان تقریبی زیادی باید منتظر ماند تا به اندازه ی کافی بلوک های بعدی تولید شوند و در نتیجه مطمئن شویم تراکنش غیر قابل برگشت است و فرستنده توانایی دوباره پرداخت کردن همان ورودی را ندارد.

این پروسه بسیار زمانبر است، مثلا در بیت کوین برای تایید شدن یک تراکنش باید حداقل به اندازه ی 6 بلوک منتظر ماند که حدود 1 ساعت طول می کشد. این مدت زمان انتظار استفاده از رمزارزها را برای استفاده های روزمره مثل پرداخت هنگام خرید تقریبا ناممکن می کند. شما نمی توانید هنگام خرید قهوه 1 ساعت منتظر بمانید تا پرداختتان تایید شود! روش هایی که برخی از شبکه های رمزارز برای حل این مشکل اتخاذ کرده اند به قیمت متمرکز کردن شبکه تمام می شود.

دش این مشکل را به روش دیگری به نام “پرداخت آنی” حل کرده است. وجود لایه ی دوم شبکه یعنی مسترنود ها این امکان را برای دش فراهم کرده است. در این مطلب قصد داریم این نوآوری را شرح دهیم. در اغلب کیف پول ها مکانیزم قفل کردن دارایی ها وجود دارد، به این صورت که اگر شما تراکنشی انجام دهید و در آن مثلا 2 بیت کوین خرج کنید، کیف پول این 2 بیت کوین را قفل می کند و حتی اگر هنوز تراکنش تایید نشده باشد شما دیگر قادر به دوباره پرداخت (double spend) آن نخواهید بود. اما همه ی کیف پول ها این امکان را فراهم نمی کنند و این مکانیزم برای جلوگیری از دوباره پرداخت روش مطمئنی نیست. دش این مکانیزم را به لایه ی پروتکل منتقل کرده، به این معنا که ورودی های تراکنشی که به روش پرداخت آنی ایجاد شده اند، توسط تعدادی از مسترنود ها قفل می شود و دیگر به هیچ صورتی امکان دوباره پرداخت آن وجود ندارد. اما این روش چگونه می تواند سرعت تایید تراکنش را افزایش دهد؟

هنگامی که شما با کیف پول خود مثلا 2 دش را به صورت پرداخت آنی به آدرس دیگری ارسال می کنید، به این تراکنش یک متغیر به عنوان flag اختصاص می یابد که آنی بودن آن مشخص شود. به ازای هر کدام از این تراکنش ها، از روی هش آخرین بلوک به روشی، 10 مسترنود انتخاب می شوند تا مسئولین تایید آن تراکنش شوند. این ده مسترنود درست بودن این تراکنش را چک می کنند و زمانی که اکثریت آن ها، یعنی حداقل 6 تا از آن ها درست بودن تراکنش را تایید کنند، آن را در شبکه پخش می کنند و از آن پس تراکنش در مقصد به صورت تایید شده (با 5 تایید) نمایش داده می شود و این اطمینان وجود دارد که تراکنش حتما در یکی از بلوک های بعدی قرار خواهد گرفت. کل این مراحل در کمتر از 1 ثانیه انجام می شوند و کارمزد آن 0.0001 دش به ازای هر ورودی است. به کمک این روش پرداخت می توان از رمزارزها به راحتی برای استفاده های روزمره استفاده کرد، بدون این که منجر به متمرکز شدن شبکه شود.

نظر بدهید