شاخه نرم
5 آبان, 1398 0

درباره شاخه(fork) در بلاکچین و شاخه سخت(hard fork)، در پست قبل صحبت کردیم.

در این بلاگ قصد داریم شاخه نرم(soft fork) را توضیح دهیم.

اصطلاح شاخه نرم زمانی به کار می­رود که قرار باشد قوانین حاکم بر بلاکچین ارتقا یابد. به این صورت که گروهی از ماینرها به صورت شفاف قوانین جدید را اعلام می­کنند و از یک تاریخی به بعد با الگوریتم جدید، بلوک­ها را ماین می­کنند.

قوانین جدید در شاخه نرم بر خلاف شاخه سخت محدودیت بیشتری ایجاد می­کنند. به طور مثال می­توان حجم بلوک ها را از 1 مگابایت به 0.5 مگابایت کاهش داد.

تا چند سال پیش در بلاکچین بیتکوین محدودیتی بر سر حجم بلوک وجود نداشت؛ در حالیکه بعد از مدتی ماینرها تصمیم گرفتند و به اجماع رسیدند که بلاکچین را با محدودیت حجمیِ 1مگابایت برای بلوک ها بهبود بخشند.

ارتقا دادن بلاکچین به این صورت است که در ابتدا گروهی از ماینرها قوانین جدیدی را وضع می­کنند و بر اساس آن بلوک­های جدید را ماین می­کنند. در اینجا کم کم ماینرهای دیگر نیز با قوانین جدید آشنا شده و با آن پیش می­روند و آنها نیز بلاکچین خود را به­روزرسانی می­کنند.

اگر این شاخه با موفقیت انجام شود، تمام ماینرها به اجماع می­رسند و کل زنجیره بلاکچین ارتقا می­یابد. در کنار این، بلوک های گروه اندکی از ماینرها که با قوانین قدیمی به ماینینگ می­پردازند کم کم از اعتبار ساقط میشود.

در سافت فورک نیز مانند هاردفورک احتمال این وجود دارد که ماینرها قوانین جدید را نپذیرند و بلوک های جدید را به رسمیت نشناسند. اگر روند ارتقا دادن بلاکچین با شکست مواجه شود، از آنجایی که قوانین جدید محدودیت بیشتری نسبت به قبل داشته است، بلاکچین با بازگشت دوباره آن شاخه به زنجیره اصلی سازگار است و مشکلی برای زنجیره اصلی پیش نمی­آید یا به اصطلاح backward-compatible می باشد.

از طرفی، از آنجایی که در نهایت یک زنجیره بعد از این فرایند باقی می­ماند، ریسک پرداخت دوتایی را از بین می­برد چرا که اصلا دو نوع کوین به وجود نمی­آید.

نویسنده : هانیه ساعی

نظر بدهید